H.E. Boyko Borisov



H.E. Boyko Borisov

Prime Minister of the Republic of Bulgaria; Rotating President, Council of the European Union

Born JunŠµ 13, 1959.
In 1982 Borissov graduated from the Higher Special School of the Ministry of Interior as an engineer in “Fire Equipment and Safety” with the rank of ‘Lieutenant’. He then served as platoon commander and company commander in the Ministry of Interior.
 
From 1985 to 1990 he was as lecturer at the Higher Institute for Police Officers’ Training and Scientific Research of the Ministry of Interior. He received a PhD for his dissertation thesis “Psycho-Physical Training of the Operational Staff”.
 
In 1990 Borissov left the system of the Ministry of Interior and a year later established the “IPON-1” company, one of the largest security companies in the country and a corporate member of the International Association of Personal Protection Agents (IAPPA). Boyko Borissov is an individual member of IAPPA.
 
On September 1, 2001 Borissov was appointed Secretary General of the Ministry of Interior by Decree Nr. 194/2001 of the President of the Republic of Bulgaria. He was promoted to the rank of ‘Colonel’ by an ordinance of the Minister of Interior.  Borissov was awarded the rank of ‘Major General’ by Decree Nr. 32/2002 of the President of the Republic of Bulgaria. On June 25, 2004 he was awarded the rank of ‘Lieutenant General’.
 
On November 10, 2005 Borissov was elected Mayor of Sofia Municipality by Decision Nr. 270/06.11.2005 of the Sofia Municipal Council.
 
Since January 10, 2010 he is the Chairman of political party GERB (PP GERB).
 
Boyko Borissov has received a number of awards over his career. These include: the international Foundation Prize (Prix de la Fondation) of the Crans Montana Forum for his commitment and efforts in countering corruption and organized crime in Bulgaria (2010), an award by Europol for good cooperation with the Bulgarian Security Services (2010), the bronze “European Bull” award by the Taxpayers Association Europe (TAE) (2009), Order of the Star of Italian Solidarity (2006), a Baton of Honor by the Director General of the Spanish Police, a Medal for Comradeship-in-Arms by the Deputy Director of the Federal Security Service of Russia, the Medal of Honor of the French Police on behalf of the President of France and on behalf of the French Minister of Interior, Internal Security and  Local Liberties, the Cross of Police Merit with a red star (Cruz al Mérito Policial) by the Minister of Interior of the Kingdom of Spain for special merits to the Spanish Police, a prize for outstanding contribution to the promotion of tennis in Bulgaria by President of Tennis Europe Jacques Dupre (2012), Certificate of Appreciation from the Drug Enforcement Administration (DEA) with the US Department of Justice for outstanding contribution to countering drug-related crime, from the Ministry of Interior and the General Directorate of the Turkish National Police, from Europol Director Jurgen Storbeck, etc.
 
Borissov was Member of Parliament from the Parliamentary Group of PP GERB in the 42nd National Assembly and was elected for Member of Parliament in the 43rd and 44th National Assembly of the Republic of Bulgaria.
 
He served as Prime Minister of the Republic of Bulgaria from 27 July 2009 to 21 February 2013 and from 7 November 2014 to 27 January 2017.
 
Borissov was elected for Prime Minster of the Republic of Bulgaria on 4 May 2017 by the 44th National Assembly.







until tickets increase Buy now!